Grästorps kommun har på senare år blivit större i invånarantal och växt till ett mångkulturellt samhälle. Detta beror delvis på inflyttning av nyanlända familjer. En värdefull nyckel till ömsesidig förståelse för varandras traditioner är arbete med olika former av kunskapshöjande evenemang. Kunskap om varandra öppnar dörrar till ökad förståelse. Grästorps Integrationsenhet, skola och projektet ”Ny i Grästorp” ser därför ett behov av att anordna flera föreläsningar/praktiska övningar för barn och ungdomar, samt en föreläsning för kommunanställda och allmänhet på temat ”Mångfald” under vecka 41 (11 oktober-15 oktober). Ett tidsschema över alla planerade evenemang får du genom att klicka på länken. Schema mångfaldsvecka
Integrationsenheten vill genom det här brevet väcka ert intresse för ämnet och gärna höra från Er om Ni vill organisera något på egen hand som skulle kunna ingå i Grästorps arbete med mångfald. Tanken är att få flera att öppna sina dörrar och anordna olika typer av aktiviteter som får människor att mötas extra mycket just under denna vecka. Mångt och mycket kan hända om vi samlar våra krafter! Varför inte under vecka 41?
Varmt välkomna med era idéer till integrationssamordnare Majda Bunoza, 0514-582 21 eller introduktionshandläggare Anna Ahlberg 0514-582 20, ansvariga för sammanställning av alla meddelade evenemang.
Med vänliga hälsningar
Grästorps Integrationsenhet, skola och projektet ”Ny i Grästorp”