Dela sidan på sociala medier

Artikeln publicerades 3 juni 2025

Ungdomsverksamheten 0514 flyttar till nya lokaler bredvid Lunnevibadet

Under våren har en utredning om alternativa lokaler för ungdomsverksamheten 0514 genomförts, då verksamhetens nuvarande lokaler i Karlavagnen också används som undervisningslokaler till årskurs 5. Lösningen på de delade lokalerna blir att omvandla lokalerna med personalgym bredvid Lunnevibadet till lokal för ungdomsverksamheten. Arbetet med att färdigställa lokalerna inleds i sommar.

Efter en översvämning i Nya Centralskolans källare har ungdomsverksamheten fått dela lokaler med årskurs 5 på Nya Centralskolan. Sedan dess har antalet deltagande ungdomar minskat, då man upplever att det är trångt och att de inte längre kan genomföra de aktiviteter som tidigare varit möjliga. Både ungdomar och personal pekar på att den begränsade ytan och delade användningen av lokalerna är en starkt bidragande orsak till minskat intresse.

Samtidigt har Nya Centralskolan fortsatt behov av undervisningslokalerna i Karlavagnen.

Flera möjliga lokallösningar för ungdomsverksamheten har undersökts, men att flytta verksamheten till lokalen bredvid Lunnevibadet är det förslag som bäst motsvarar ungdomsverksamhetens behov med god tillgänglighet och trygghet samt lokaler anpassade för verksamhetens behov.

”Ungdomsverksamheten har en nära kontakt med ungdomarna och fångar upp deras behov och vardag. För att kunna erbjuda en meningsfull fritid och skapa trygga mötesplatser krävs lokaler som verkligen fungerar. Ytterst handlar det om att främja gemenskap, delaktighet och social hållbarhet. Den här lösningen ger både Nya Centralskolan och ungdomsverksamheten bättre förutsättningar att göra ett gott arbete.” säger Eveline Karlsson, samhällsbyggnadschef.

Den nya lokalen lokaliserar ungdomsverksamheten nära, men ändå avskilt från skolan, och nära flera förenings- och fritidsaktiviteter så som Lunnevibadet och Lunnevi IP med ishall, fotbollsplaner, tennishall och mer.

”De nya lokalerna har en bra placering för ungdomsverksamheten, det är lokaler som kommunen äger, och det blir en bra och långsiktig lösning som gynnar alla.” säger Mona Wesslén Almqvist, kultur- och fritidschef i Grästorps kommun.

Lokalförändringen genomförs inom budgetramen för planerat underhåll. Processen med bygglov pågår parallellt, för att ombyggnationen ska kunna börja så snart startbesked ges. Planen är att ungdomsverksamheten ska kunna vara på plats i sina nya lokaler den 1 september 2025.