- Du är här:
- Startsida
Artikeln publicerades 9 september 2025
"Det är inte mig du ska vara arg på! Det är min hjärna!"

En föreläsning som ger redskap att hantera vardagen med ADHD.
Välkommen till en fartfylld och lösningsfokuserad föreläsning om ADHD den 7 oktober och om hur du kan förhålla dig till de barn och unga med ADHD som du möter i din familj, i skolan eller på fritiden. Att vara omgivning till ett barn med ADHD innebär att man både påverkas och påverkar.
Håkan Ernklevs föreläsning ger dig som förälder eller lärare tankar kring och stöd i hur man kan förena detta så man skapar bra förhållningssätt i familjen och i skolan.
Föreläsningen arrangeras gemensamt av Essunga, Grästorp och Vara kommuners anhörigstöd.
- Vi vill lyfta ämnet och ge föräldrar och alla som jobbar med barn mer stöd och redskap att hantera vardagen, säger Lena Svensson, anhörigkonsulent i Essunga kommun. Vi uppmuntrar därför alla att ta del av denna föreläsning med Håkan Ernklev. Tack vare vårt samarbete mellan våra kommuner är det möjligt att erbjuda denna föreläsning.
Att ha barn med ADHD är en utmaning som Håkan delar med dig. Utifrån egna erfarenheter som förälder och utifrån sin egen ADHD-hjärnas tankar, ger han dig i föreläsningen stärkande tips och råd kring hur du kan förhålla dig på ett bra och effektivt sätt i relationen med ditt barn eller din elev.
Och stärker dig i att du kanske redan tänker ganska bra och rätt!
Fri entré. Ingen föranmälan krävs.
Datum: Tisdag den 7 oktober
Tid: kl. 18.00-21:00
Plats: Nossebro skolas aula