Dela sidan på sociala medier

Artikeln publicerades 16 juni 2026

Fler direktavgångar från Grästorp under tiden Västra stambanan rustas upp

Förstora bilden

Trafikverket utför stora underhålls- och investeringsåtgärder på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås under perioden 4 januari 2025 till sommaren 2027.

Sedan i fjol leds därför en del tåg om på andra banor. Bland annat på Älvsborgsbanan, som är den järnväg som går genom Grästorp. Ni som bor längs med denna sträcka har kanske märkt att det går fler tåg och att det går tåg på andra tider än vanligt eller att järnvägsbommar vid en korsning är nedfällda där de vanligtvis inte brukar vara det.

Vi vill påminna om vikten av att ta det extra försiktigt vid plankorsningar – där väg och järnväg möts – och att aldrig gena över spåren. Ett tåg kan ha en bromssträcka på över en kilometer. Tågen är både snabbare och tystare än vad många tror.

Sommaren

Under sommaren 2026, veckorna 26 till och med 33 (22 juni till 16 augusti), är Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås helt avstängd för trafik, då arbetena inom investerings- och underhållsprojekten går in i sin mest intensiva fas. Det innebär att det kommer att ledas om tågtrafik längs med omledningsbanorna under hela den här perioden. Vardag som helgdag, dag som natt.

Konsekvenserna av omledningstrafiken blir som störst på Älvsborgsbanan mellan Herrljunga-Ljung-Borås och Herrljunga-Vara-Vänersborg-Öxnered, samt på Kust till Kust-banan mellan Borås och Göteborg. Normalt sett är det nästan bara persontåg som trafikerar här och väldigt lite trafik på nätter. Nu kommer det att vara blandad trafik dygnet runt, med godståg även på nätter. Det kan medföra mer buller både dag- och nattetid.

Efter sommarstoppet på åtta veckor kommer ytterligare en period av 40-timmarsavstängningar, precis som vi haft under de senaste ett och ett halvt åren (fredagar klockan 22.00 till söndagar 14.00).

De sju helger som är aktuella för dessa 40-timmarsavstängningar på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås är veckorna 36, 38, 40, 42, 46, 48 och 50.

Orter där tåg leds om

Järnvägen från Herrljunga, via Borås eller Vänersborg, och vidare till Göteborg fungerar som omledningsbanor både när kapaciteten på Västra stambanan begränsas av enkelspårsdriften och under totalstoppen. Trafikverket har förberett dessa banor för den ökade trafiken och utfört extra underhållsåtgärder för att minska risken för trafikstörningar. Vi har också handlat upp extra felavhjälpande resurser både under 40-timmarsstoppen på helgerna och under åttaveckorsstoppet i sommar, både när det gäller järnvägen och de öppningsbara broarna i bland annat Vänersborg och Trollhättan.

Läs mer om projektet på Trafikverkets hemsida: Västra stambanan Göteborg-Alingsås Länk till annan webbplats.