- Du är här:
- Startsida
Artikeln publicerades 25 oktober 2026
Sopplunch med limerickar i Kulturhuset

På bild från vänster: Kimo Viklund och Emma Hurtig
Nu testar Kulturhuset ett nytt koncept där kultur och gemenskap möts mitt på dagen. Torsdagen den 29 oktober bjuder Emma Hurtig och Kimo Viklund på Grästorpsbygdens limerickar i samband med en sopplunch. Målet är att göra kultur mer tillgänglig genom ett arrangemang på lunchtid.
Kultur mitt i vardagen
Sopplunch eller soppteater är ett välkänt koncept som under lång tid arrangerats runt om i landet. Nu vill Kulturhuset i Grästorp prova ett liknande upplägg där en kulturupplevelse kombineras med en gemensam måltid.
Först ut är Emma Hurtig och Kimo Viklund som framför Grästorpsbygdens limerickar, med glimten i ögat och lokal förankring.
Många har svårt att delta i kulturarrangemang på kvällstid. Genom att erbjuda kultur mitt på dagen hoppas vi kunna ge fler möjlighet att ta del av utbudet och skapa en stund för både inspiration och gemenskap.
Praktisk information
Sopplunch och Grästorpsbygdens limerickar
När? Torsdag 29 oktober
Var? Kulturhuset i Grästorp
Sopplunch kl. 11.30-13.00
Limerickar kl. 12.00
Meny
- Mustig gulaschsoppa med nötkött och potatis
- Hembakat focacciabröd med smör och ost
- Kaffe och kaka
Vegetariskt alternativ finns
