Dela sidan på sociala medier

Mat och meny i förskolan

På förskolorna Äventyret och Ambjörnsgården finns varsitt tillagningskök som jobbar med en gemensam lunchmeny. Frukost och mellanmål planeras självständigt i varje kök. Fråga gärna kockarna om du undrar vad som serveras just idag!

I förskoleåldern växer och utvecklas barnen i snabb takt. De timmar som dagligen läggs på mat och måltider i förskolan ger goda och unika möjligheter att på ett roligt och naturligt sätt påverka såväl matvanor som attityder till mat i positiv riktning. Att som barn erbjudas och exponeras för många olika sorters livsmedel och maträtter är en av de viktigaste faktorerna för hälsosamma matvanor som vuxen.

Vi jobbar med valfrihet för de yngre. Vissa dagar serveras två rätter i förskolan, där barnen får välja den ena eller äta lite av båda. Här finns också månadens grönsak, en grönsak som man också inkluderar i den övriga pedagogiken på olika sätt.

Ansökan specialkost

För att skolor och förskolor inom Skaraborgs kommuner ska kunna servera säker och korrekt medicinskt befogad specialkost har en rutin tagits fram i samverkan mellan Skaraborgs kommuner och dess sjukhus.

Här finns blankett för ansökan om specialkost

Medicinsk specialkost

Med medicinsk specialkost menas här kost anpassad efter ett visst fysiskt sjukdomstillstånd såsom allergi eller celiaki. För att säkerhetsställa att skolor och förskolor erbjuder rätt medicinsk specialkost krävs uppvisande av sjukvårdsintyg som styrker elevens/barnets behov.

Sjukvårdsintyg

Intyg för medicinsk specialkost skall utfärdas av lämplig profession inom specialistvård för barn- och ungdomsmedicin alternativt av specialistläkare i barn- och ungdomsmedicin inom primärvård/privata vårdgivare. Intygen ska vara tidsbegränsade undantaget kroniska diagnoser där intygen kan vara giltiga hela skoltiden. Syftet är att säkerställa att barnet får ett korrekt omhändertagande med uppföljning för att kontrollera om allergin kvarstår eller har vuxit bort.

Intyg utfärdat av annan läkare inom primärvård godkänns endast om det på intyget framgår att barnet/eleven är remitterad till specialistvård. Ett sådant intyg gäller som längst 6 månader.

Meny förskolan

Samtliga rätter tillsammans med sina tillbehör skapar en komplett måltid. Vissa dagar finns två olika rätter att välja mellan. Alla är välkomna att smaka av det ena eller av båda. Observera att vid allergier finns inte alltid två rätter att välja mellan.

Till lunchen serveras dessutom:

  • En varierad salladsbuffé
  • Ekologisk mjölk eller vatten som måltidsdryck

* Dagens fisk presenteras vid måltiden eftersom vi köper färsk fisk efter pris och tillgång.

Vecka 34 (18-22 augusti)

Måndag: Förskolekockarnas val

Tisdag: Panerade fisknuggets med kokt potatis och remouladsås

Onsdag: Stekt kycklingfilé alternativt vegoschnitzel med kulpotatis och bearnaisesås

Torsdag: Förskolekockarnas lasagne

Fredag: Köttbullar alternativt Vegobullar serveras med potatis, brunsås och lingonsylt

Vecka 35 (25-29 augusti)

Måndag: Spaghetti med köttfärsås eller vegofärssås

Tisdag: Morotssoppa

Onsdag: Ugnsgratinerad fisk* med tomat och oregano serveras med kokt potatis
Kökets val av matig paj

Torsdag: Tacokryddad pastalåda

Fredag: Husets chicken nuggets med ris och sötsur sås och Green nuggets, serveras med ris och kall vitlökssås

Frukost och mellanmål på förskolan

På förskolorna planeras frukost och mellanmål självständigt. Fråga gärna kockarna om du undrar vad som serveras just idag.

I första hand serveras:

  • Bröd, gröt och flingor/müsli - nyckelhålsmärkta
  • Smörgåsmargarin - rapsoljebaserat, nyckelhålsmärkt, berikat med D-vitamin
  • Pålägg - ost av olika slag, messmör, ägg, majonnäs, kaviar och andra fiskpålägg, vegetariska röror, spreads och pålägg
  • Frukt, bär och grönt efter säsong (sylt och äppelmos till gröt)
  • Drycker - vatten, mjölk och juicer utan tillsatt socker

Någon gång i bland/sällan serveras:

  • Sylt, äppelmos, russin eller annan torkad frukt till filen/yoghurten
  • Hemlagad kräm eller soppa på bär och frukt
  • Charkprodukter som pålägg, exmpelvis leverpastej, korv och skinka
  • Korv och bröd
  • Varm choklad, nyponsoppa, blåbärssoppa och andra söta soppor